еМагазин
Image default
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Да можевме сами дома да се средиме, немаше да бараме членство во ЕУ“: Твитер за „студениот„ туш од Меркел и Макрон

Угледниот „Фејненшл тајмс“ го соопшти тоа што на македонската јавност и беше познато од поодамна, дека изгледите Македонија да добие датум за старт на преговорите со ЕУ во јуни се многу мали, речи невозможни.

„Прво средете си ги сопствените куќи, па потоа ќе добиете членство во ЕУ“, ова е главната пораката што ја добиле лидерите на шесте балкански земји, меѓу кои и премиерот Зоран Заев на средбата со германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон, објави „Фејненшл тајмс“ во текстот со наслов „Студен туш од Германија и Франција за балканските надежи за брзо членство во ЕУ“.

Информацијата предизвика низа реакции во јавноста, а е еве како регираа дел од твитерџиите:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Фајненшл тајмс: Меркел и Маркон им порачаа на балканските лидери прво да се средат по дома, па потоа во ЕУ

Франција ја откри стратегијата за Македонија и Западен Балкан

(ВИДЕО) Како Меркел го пречека Заев во Берлин

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Фото) Дечиња во Штип продаваа сок на пазар за да соберат донации за Симона

Редакција

„А1 Македонија“ и „Македонски Телеком“ во „тесна трка“ на пазарот на мобилна телефонија

Редакција

(Видео) Премиерот Заев го поправи вицепремиерот Анѓушев откако кажа Република Македонија

Никола Осило