еМагазин
Image default
Да помогнеме

Да му помoгнеме на 20-годишниот Дарко кој при скок во вода го повредил ‘рбетниот мозок

Дарко Циревски (20) од Ресен во 2017 година доживеал несреќа при скок во вода и го повредил петтиот вратен пршлен, при што настанала повреда на ‘рбетниот мозок.

„Дијагностицирана ми е quadriplegia (одземеност на раце и нозе). По долготрајни терапии и вежби во центрите во Македонија, стигнав до стадиум да ми требаат поинтензивни вежби и роботика со цел што повеќе да се подобри мојата состојба.

По консултации со повеќе стручни лица ми е сугерирано да продолжам со поинтензивни терапии во поликлинка „Главиц“, Хрватска каде нивниот третман од три месеци чини околу 26.000 евра, цена која јас и моето семејство не можеме да ја обезбедиме, па затоа ги замолувам сите добри и хумани луѓе да ми помогнат да ги соберам потребните финансиски средства и да одам во најкраток можен рок.

Ви благодарам од срце“, вели Циревски во неговиот пост на Фејсбук.

Броеви за донации:

Телеком: 070-143-144

Вип: 143-470

Трансакциска сметка: 210501677982873 NLB банка.

За донации од странство :
IBAN Code: MK07210501677982873,
Bank name: NLB banka AD SKOPJE
Bank address: Majka Tereza br. 1
Country: MAKEDONIJA
SWIFT: TUTNMK22

фото: Фејсбук/Циревски

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Зоолошка со кампања „Креирај и донирај“: Проект за разубавување на Скопје ЗОО и живеалиштата на животните

Редакција

Донаторска акција „Нахрани 10.000“: Целта е да се соберат 10 тони храна за 10.000 социјално загрозени граѓани

Редакција

Во Зоолошка градина-Скопје хуманитарен настан за Сара Настеска

Никола Осило