еМагазин
Image default
Македонија

Да не се повтори: 18. години од масакрот кај Вајце, во кој загинаа осум бранители

Денеска се навршуваат 18. години од најкрваиот и најбруталниот масакр во поновата историја на Република Македонија.

Масакрот кај Вејце се случи на 28. април 2001 година откако од заседа и ѕверски беа убиени, а потоа масакрирани и живи запалени осуммина специјалци и полицајци припадници на специјалните единици „Волци“ и на „Посебната единица на СВР Битола“.


Покрај осуммината убиени, имаше и шестмина повредени.

Во масакрот загинаа Роберт Петковски (27) од Скопје, Бобан Трајковски (28) од Куманово, Игор Костески (26) од Скопје, Миле Јаневски (30) од Македонска Каменица, Марјан Божиновски (27), Илче Стојановски (24), Кире Костадиновски (24) и Бошко Најдовски (24), сите од Битола.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Влада: Нацрт амандманите на Уставот за промената на името на петдневна јавна расправа

Никола Осило

ВМРО-ДПМНE: Тоа што Анѓушев побара неговите партнери да се откажат од грантот, нема да го амнестира од одговорност

Редакција

(АУДИО) Руски комичари три пати разговарале со Заев преставувајќи му се како Порошенко и Столтенберг

Редакција