еМагазин
Image default
Македонија

Дали Глигоров ги знаеше атентаторите?

Поранешниот претседател на Македонија, Киро Глигоров по атентатот изјави дека пред неговиот обид за убиство добивал закани.

Оваа негова изјава подоцна ја потврди и неговиот син, кој пред неколку години напиша дека неговиот татко сакал да се спогоди со атентаторите.

Сепак Глигоров никогаш во јавноста не откри дали навистина знаел кој му се заканувал и кој стоел позади атентатот.

Атентатот беше извршен со автомобил-бомба на 3 октомври 1995 година во 9:50 часот на улицата „Македонија“ пред хотелот „Бристол“ во Скопје кога Глигоров со службено возило се движеше од неговата резиденција на работното место во Собранието на Република Македонија.

Тој по атентатот се здоби со тешки повреди на главата.

Фото: Дневник

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Подзаборавено интервју: Киро Глигоров за спорот за името

Спасовски: Доколку има нови моменти во истрагата за атентатот врз Глигоров веднаш ќе се споделат со јавноста

(ВИДЕО) Кој сакаше да го убие Киро Глигоров

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Јовески: Првичните согледувања покажуваат дека по ист основ два пати се делеле надоместоци во СЈО

Редакција

На 29. јуни во Скопје две паради: Едната за подршка на ЛГБТИ заедницата, другата за за поддршка на традицијата, бракот и семејството

Редакција

Едмонд Адеми: Идентификувани и пријавени се снимачите на гласачите на референдумот за името во Мелбурн

Редакција