еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Дане Талески наместо Стево Пендаровски ќе ги координира подготовките за членство во НАТО

На денешната седница на Владата, на Стево Пендаровски, досегашен национален координатор за подготовка на земјава за членство во НАТО, му е утврден престанок на функцијата поради изборот за претседател согласно член 83 од Уставот, според кој должноста претседател на Републиката е неспојлива со вршење на друга јавна функција, професија или функција во политичка партија.

Обврските на Националниот координатор за подготовките на Република Северна Македонија за членство во НАТО ги презема Дане Талески, советник за надворешна политика на претседателот на Владата на РСМ Зоран Заев, информираат од Владата.

Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Врнежите од снег од попладне ќе засилуваат: Во Маврово снежната покривка 73 сантиметри, на Попова Шапка 40

Редакција

(ВИДЕО) Ретроспектива: Две години од „крвавиот четврток“ во Собранието

Редакција

(Фото) Шекеринска, Царовска, Богоевски: Кои политичари дадоа подршка на Парадата на гордоста

Редакција