еМагазин
Image default
Бизнис

Даночниот експерт Павле Гацов: Од прогресивниот данок најголема добивка ќе има државата

Од прогресивниот данок најголема добивка ќе има државата, вели даночниот експерт Павле Гацов во интервју во вестите на телевизија Телма.

Според него, „софт решенијата“ со даноците завршуваат. Треба, како што додава, да се соберат повеќе пари, бидејќи Македонија собира премалку пари во однос на тоа што го троши.

– Поранешниот министер за финансии, Трајко Славески спомнува дека ова ќе се одрази на намалување на платите, но тоа ќе биде кога во договорите за вработување ќе постои категорија бруто плата, тогаш ќе бидат афектирани работницте, односно ќе добијат помалку. Кој ќе биде виновен? – државата. И обратно, таму каде договорите се заштитени со нето плата, тогаш ќе биде нападнат профитот, што значи дека компаниите ќе губат…Според овој концепт, добитник е само државата, појаснува Гацов.

Фото: Телма

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Твитер реакции за прогресивното оданочување: „Ако Ви дојде до 25 милиони евра, што не заплените некој имот на Мијалков?„

ВМРО ДПМНЕ: Зголемувањето на даноците ќе придонесе за даночна евазија и пораст на сивата економија

Се воведува прогресивен данок: Прагот на одданочување приход од 90 илјади денари

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Климатските промени го намалија производството на мед

Редакција

Заев не сакал да биде ист како претходната власт, па ќе бара чаре за партиските вработувања

Редакција

„Сковин“ ја намали загубата

Никола Осило