еМагазин
Image default
БАШ НИ Е ЌЕФ

Дела на македонскиот уметник Златко Крстевски во музеј во Јапонија

На меѓународниот фестивал на модерната карикатура во Саитама, Јапонија, каде се промовира „манга“ културата, со две дела учествува и македонскиот уметник Златко Крстевски, во селекцијата од 89 автори од 33 земји.

Темата на Фестивалот беше „Тетсудо“ или во превод, железничка станица.

Делата се публикувани во албумот „The Best Cartoons of Nippon“ на 100 страници во боја, двојазично, на англиски и на јапонски, проследени со биографски референци.

Како што информира Крстевски, според директорот на фестивалот Фуми Секигу, секоја година се откупуваат дела за колекцијата на Музејот. Оваа година ќе биде откупено делото на Крстевски.

-Делото беше работено во живописното место Гарбатка Летниско, Полска и потоа беше испратено во Јапонија. Делото содржи надреални елементи, помеѓу сонот и јавето, транспортирани во старата добра локомотива, објаснува Крстевски.

МИА/Фото: Фејсбук/Крстевски

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Фото) Пендаровски ја поклони книгата „Македонија е се што имаме“ од Глигоров на библиотеката на Парискиот мировен форум

Редакција

2.300 здравствени работници поминаа тренинг програма за да се заштитат од корона вирусот и да го спречат ширењето

Редакција

(Фото) Мини и Макси на Државна лотарија со уште еден доделен BMW X1

Редакција