еМагазин
Image default
ЖИВОТ

Денеска почнуваат Велигденските пости: Воздржување од храна, лоши мисли и дела

Од денеска почнуваат Велигденските пости, кои се практикуваат по повод големиот христијански празник Велигден, кој оваа година се празнува на 28 април.

Велигденските пости се најдолги, и најстроги.

Освен воздржување од јадење, верниците треба да се воздржат и од лоши помисли, дела, да имаат контрола на мислите и да им простат на оние што им згрешиле, бидејќи и самите бараат прошка од Бога.

Во текот на постот верниците исто така е важно да се исповедаат кај својот духовник, но и искрено да се покајат за грешките.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Огнен Јанески е новиот главен и одговорен уредник на телевизија „24“

Редакција

Веста за трагедијата кај Карпалак одекна во светските медиуми

Никола Осило

Детали за посетата на Папата Франциск: Можеби ќе го видиме во неговиот „папамобил“ од кој ги поздравува граѓаните

Редакција