еМагазин
Image default
Македонија

Македонија нема добиено никаков одговор за барањето за екстрадиција на Груевски од министерство во Унгарија

Министерство за правда се уште нема добиено одговор во врска со барањето за екстрадиција на Никола Груевски од надлежното министерство во Унгарија, одговори на новинарско прашање министерката за правда Рената Тренеска-Десковска, на денешната прес-конференција во Владата со премиерот Зоран Заев.

-Сепак, оние пристојни рокови за одговор не се изминати. Ќе почекаме, доколку не добиеме во роковите, ќе пуштиме ургенција. Тоа се стандардни процедури кои што се спроведуваат. Сакам да напоменам дека, досега во ниту еден случај Унгарија не одбила да екстрадира ниедно лице. Последната екстрадиција беше во септември оваа година и немавме никаква забелешка ниту за водење на судски постапки, ниту за состојба на затворите ниту дека постои некој ризик во Република Македонија. Се надевам дека согласно на својата пракса Унгарија ќе треба да одговори и на овој случај – рече Тренеска Дескоска.

МИА/Фото: Влада

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Да не „бомбардира„ и Груевски од Унгарија

Груевски додека има мандат ќе зема пратеничка плата, која ќе му се намалува

Пратеник на српската СНС: Бегството на Груевски е најдоброто решение

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Заев и Ципрас номинирани за Нобелова награда за мир од Социјалистите и Демократите, Зелените и Обединетата левица

Редакција

Ципрас му честиташе на Заев

Редакција

(ВИДЕО) Триесетина партии се обединија за позитивен исход на референдумот

Никола Осило