еМагазин
Image default
Бизнис

Детален преглед: Акции со најголем пораст и пад на вредноста

Македонската берза го објави билтенот за февруари, годинава во кој меѓудругото може да се видат податоците за акциите со најголем пораст и со најголем пад на вредноста.

На листата акции со најголем пораст на вредноста во минатиот месец се најдоа Оранжерии Хамзали, ЗК Пелагонија, Фустеларко Борец, Хотели Метропол и Лотарија на Македонија.

Најголем пад на вредноста, пак, има кај акциите на Макошпед, Арцерол Миттал (ХРМ), Макстил, Гранит и УНИ Банка.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Акциите на Комерцијална, Алкалоид и Макпетрол „убедливо“ најтргувани на Македонската берза

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Руд-коп“ го доби тендерот на ЕСМ за помошна механизација на повик вреден 694.000 евра

Никола Осило

МВР без оглас склучи договор за набавка на екстра лесно гориво со „Лукоил“

Никола Осило

Тендер „тежок“ 225.000 евра: МВР купува возила за транспорт и брзо распоредување

Никола Осило