еМагазин
Image default
Бизнис

Детален преглед: Добивка оствариле 77, а загуба 27 компании од Македонската берза

Вкупна добивка од 99,4 милиони евра оствариле компаниите што котираат на Македонската берза во првото полугодие од годинава, што е намалување за 23,9 отсто во однос на истиот период претходнта година.

Податоците на берзата покажуваат дека во периодот јануари-јуни 77 компании работеле со добивка, а 27 компании работеле со загуба.

Детална листа на компании кои оствариле добивка и загуба ТУКА.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Доминација на големото банкарско трио: Кои се петте компании со најголема добивка на Македонската берза?

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Анѓушев: Немав никакво влијание за “замрзнување“ на прогресивниот данок

Редакција

„ЗК Пелагонија“ во загуба од 5,8 милиони денари

Никола Осило

Народната банка вработува шест лица, плата до 42.364 денари

Никола Осило