еМагазин
Image default
Бизнис

Детален преглед: Кои акции имаа најголем пораст и пад на вредноста во 2019 година?

Македонската берза го објави билтенот за минатата година во кој меѓудругото се објавени и податоците за акциите со најголем пораст и најголем пад на вредноста.

Најголем пораст на вредноста во 2019 година од 187,3 отсто имале приоритетните акции на „Скопски пазар“.

Најголем пад на вредноста од 89,2 отсто имале акциите на „Агромеханика“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Акциите на „Комерцијална банка“, „Алкалоид“ и „Макпетрол“ убедливо најтргувани во 2019 година

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Со законски измени крај за лихварските провизии и трошоци кај кредитите

Никола Осило

„Македонски телеком“ доминира на пазарот на фиксна телефонија

Никола Осило

Шеваљ Цеку поднесе оставка од Одборот на директори на ГТЦ

Редакција