еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Детален преглед: Кои се десет најчести машки и женски имиња во Македонија?

На врвот на листата најчести имиња во минатата година во нашата земја се Михаил кај машките, а Јана кај женските новороденчиња, покажуваат најновите податоци на Државниот завод за статистика.

Забележително е дека кај машките лица доминираат библиски имиња, што може да е коинциденција, но и знак дека македонските граѓани се вртат кон религијата.

Уште позабележително е што меѓу најчестите имиња нема ниту едно, кое е карактеристично за албанската популација во земјава.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Како тоа го прави Груби: Коалционите партнери на Заев „летат“ орли кај ќе стигнат

Редакција

(Фото) Претседателот Стево Пендаровски се сретна со канадскиот премиер Џастин Трудо

Редакција

Во тешка сообраќајна несреќа, загина кошаркарската легенда Благоја Георгиевски-Буштур

Редакција