еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Детален преглед: Кои се најголеми увозници на горива во земјава?

Вкупно увезени количини на нафтени деривати во земјава во 2018 година изнесуваат 987.662 тони, што е за 0,68 % повеќе во однос на увезените количини на нафтени деривати во 2017 година (980.956 тони), покажуваат податоците на Регулаторната комисија за енергетика.

Најголем увозник е ОКТА Рафинерија на нафта АД Скопје која учествува со 76,69%, потоа следи Лукоил Македонија ДООЕЛ – Скопје со 10,70%, ОМ Петрол Скопје со 3,61% и останатите трговци со 9% учество во вкупниот увоз на нафтени деривати во 2018 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Дали со новите цени на горивата, буџетот се полни на сметка на граѓаните и компаниите

Од понеделник цената на бензините ќе се утврдува по нова методологија

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

За осомничениот за убиството на жената од Велгошти притвор од 30 дена

Редакција

(Видео) Англија вџашена по уривањето на хеликоптерот на сопственикот на ФК Лестер

Никола Осило

„Пуцко петрол“ го доби тендерот на ЕСМ за набавка на нафтени деривати вреден 174.000 евра

Никола Осило