еМагазин
Image default
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Детален преглед: Македонските граѓани трошат милиони на наркотици

Државниот завод за статистика ги објави најновите податоци за бруто-домашниот производ – трошочен метод во кој се прикажани трошоците за финална потрошувачка на домаќинствата според класификацијата на индивидуалната потрошувачка по намена.

Податоците откриваат зголемување на средствата што македонските граѓани ги одвојуваат од семејните буџети за набавка на наркотици. Имено ако во 2003 трошоците за наркотици изнесувале 444 милиони денари или 0,2 отсто од БДП според трошочниот метод, во 2015 година оваа сума пораснала на 2,1 милијарда денари, што е 0,6 отсто од БДП според трошочниот метод.

Ваквите бројки не треба да бидат изненадување ако се земе предвид дека Министерството за внатрешни работи постојано има акции за апсење на наркодилери, а често се откриваат и поголеми пратки дрога.

Година         Трошоци за наркотици/денари

2003             444.000.000

2004             468.000.000

2005             833.000.000

2006             887.000.000

2007             976.000.000

2008             992.000.000

2009             936.000.000

2010             1.019.000.000

2011             1.052.000.000

2012             1.109.000.000

2013             1.604.000.000

2014             1.974.000.000

2015             2.107.000.000

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Ременски негира секаква поврзаност со „Рекет“, Боки 13 не го посетила во затвор

Редакција

Собранието го усвои и четвртиот нацрт-амандман за промена на Уставот, следи јавна расправа

Редакција

Ќе го преземе ли Фатмир Етеми управувањето со „Скопски пазар“?

Никола Осило