еМагазин
Image default
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Детален преглед: Топ десет државни должници

Заклучно со септември, годинава дури 1.011 општини, јавни претпријатија, обвинителства, училишта и други субјекти кои работат под капата на државата или на локалната управа имале доспеани, а неплатени обврски во вкупен износ од 18 милијарди денари или околу 305 милиони евра, покажуваат најновите податоци на Министерството за финансии.

Меѓу првите десет најголеми должници се:

1. АД МЖ „Транспорт со долг од 2,8 милијарди денари

2. Општина Охрид со долг од 970 милиони денари

3. Атмосферски води на општина Охрид и општина Струга со долг од 890 милиони денари

4. Јавна установи од областа на здравството со долг од 774 милиони денар

5. Општина Тетово со долг од 671 милион денари

6. ЈП „МРТ“ Скопје со долг од 552 милиони денари

7. Општина Карпош со долг од 476 милиони денари

8. ЈП „Водовод“ – Куманово со долг од 453 милиони денари

9. АД „Македонски енергетски ресурси“ со долг од 428 милиони денари

10. МЖ „Инфраструктура“ со долг од 405 милиони денари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

МВР на 51. место меѓу 1.011 државни должници: Неплатен долг од 73 милиони денари

Владата на 138. место меѓу 1.011 државни должници: Неплатен долг од 18 милиони денари

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

ЕУ предупредува за можен бојкот на изборите, Франција останува тврда за старт на преговорите

Редакција

(ВИДЕО) Новинар на грчка ЕРТ3 стана топ тема во Грција, оти Македонија ја нарече Северна Македонија

Редакција

Пресврт на судењето за „Таргет-Тврдина“: „Бомбите“ завршуваа во СДСМ и кај Заев, а не кај мене, вели Верушевски

Редакција