еМагазин
Image default
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

Дигитализирана култната “Бушава азбука“

Во чест на Горан Стефановски и Душан Петричиќ ја дигитализирав „Бушава азбука“, соопшти на Твитер, дизајнерот Гоце Митевски.

Дигиталната верзија на „Бушава азбука“, можете да ја погледнете ОВДЕ.

Култната „Бушава Азбука„ е македонска детска програма продуцирана со помош на МРТВ во 1985 година со авторите Горан Стефановски и Слободан Унковски, со музика од Леб и сол и Ана Костовска.

Вкупно има 31 епизода со просечно траење од 29 минути, посебно посветени на буквите од македонската азбука

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Живот на вересија: Граѓаните со плата од 7.000 до 15.000 денари најбројни корисници на кредити кај банките

Никола Осило

(Галерија) Мајка од Македонија го „освои“ Инстаграм: Фотографии од патувања со децата, низ цел свет

Силвана Жежова

ПИОМ исплатил 2,5 милиони евра пензии на починати лица: Со тужби бара да се вратат парите

Никола Осило