еМагазин
Image default
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

ДИК наместо да моли да казнува за предвремената кампања на Пендаровски и Силјановска

Државната изборна комисија мора посериозно да си ја сфати улогата и наместо да ги моли кандидатите на претседателските избори да го почитуваат Изборниот законик треба да го санкционира секое прекршување.

А прекршување има бидејќи Стево Пендаровски и Гордана Силјановска Давкова не се симнаа од ТВ и Интернет иако изборната кампања се уште не е започната.

Во член 69а став 1 од Изборниот законик се вели дека: „За изборна кампања се смета јавно собирање и други јавни настани организирани од страна на учесникот во изборната кампања, јавно истакнување на плакати, видео презентации на јавни места, изборно медиумско и интернет претставување, дистрибуирање на печатени материјали и јавно претставување на потврдените кандидати од надлежните изборни органи и нивните програми“.

Ако кандидатите не се способни да ги почитуваат законите пред да почне кампањата, зошто граѓаните воопшто би им дале доверба за претседателски мандат.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Детален преглед: Македонските граѓани трошат милиони на наркотици

Никола Осило

Македонците со краток фитил: Зачестени агресивни напади кон полицајци

Редакција

Антикорупциска многу се залета, само да не се сопне

Петре Димитров