еМагазин
Image default
Македонија

Димитров: Далеку сме од тоа каде сакаме да бидеме, но го знаеме патот

“Далеку сме од тоа каде сакаме да бидеме. Ама го знаеме патот“, напиша министерот за надворешни работи, Никола Димитров на Фејсбук, откако во Собрание почна процедурата за промена на македонскиот Устав, што е предвидено со договорот за името со Грција.

„Далеку сме од тоа каде сакаме да бидеме. Ама го знаеме патот. Секој чекор е и ќе биде голем предизвик. За сите нас. Но Македонија реши да застане на нозе, да исправи глава и да тргне напред. На крајот, ЌЕ НЕ БИДЕ! И кога ќе погледнеме назад, ќе се гордееме“, напиша Димитров,

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Почнуваат уставните измени: Добро утро, Северна Македонија

Стартува промената на Уставот: Која е процедурата понатаму

Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Заев верува дека новите министри ќе ги продолжат политиките кои даваат резултати

Редакција

Изнајмената куќа на Катица Јанева во скопско Козле месечно не чинела 400 евра

Редакција

Мицкоски до новинарите: Прашајте го Груевски за логистиката и личниот шофер во Будимпешта

Редакција