еМагазин
Image default
Македонија

Димитров: Најмалку што ЕУ ни должи е да биде јасна кон нас

Најмалку што Европската Унија му должи на регионот е да биде јасна кон нас. Ако не постои веќе консензус за европската иднина на Западниот Балкан, ако ветувањето од Солун во 2003 повеќе не важи, граѓаните заслужуваат да знаат, напиша министерот за надворешни работи Никола Димитров на Твитер.

– Благодарност до сите лидери кои се бореа напорно за ЕУ да отвори пристапни преговори со нас, признавајќи го и зацврстувајќи го со тоа историскиот Договор од Преспа, охрабруваќи ги домашните реформи и европскиот наратив во Македонија, земја-кандидат веќе 14 години. Додека чекаме да се постигне консензус, ние мора да продолжиме да ги браниме вистинските европски вредности дома, пишува Димитров.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Османи: Европскиот кредибилитет не само во земјава, туку и во целиот регион од денес е нарушен

Борисов: Заев да не поднесува оставка, ништо не е завршено, туку е одложено

Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Фото) Груевски на насловна на унгарскиот магазинот ХВГ: “Ја сакам Унгарија“

Редакција

Барањето за екстрадиција на Груевски како организатор на настаните од 27. април деновиве ќе биде пратено до Будимпешта

Редакција

Јавниот обвинител Јовески: Парите во „Рекет“ се давани во кеш во два наврата, знаеме од кои сметки се обезбедени

Редакција