еМагазин
Image default
Македонија

Димитров: Со Коѕијас постигнавме нешто што беше невозможно

Министерот за надворешни работи Никола Димитров по повод оставката на шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас вели дека двајцата со Договорот од Преспа постигнале нешто што претходните 27 години се сметало за невозможно.

-Предводени од премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев, со министерот за надворешни работи Коѕиас имавме интензивни месеци на комуникација, станавме вистински пријатели и во период од една година успеавме да направиме нешто кое во претходните 27 години се сметаше за невозможно – ги приближивме нашите две земји и го склучивме историскиот договор од Преспа, градејќи мост на пријателство и докажувајќи дека и нашиот регион може да решава спорови и да создава иднина – вели Димитров.

Тој на Коѕиас му посака добро здравје и успех во сите идни предизвици.

– Од наша страна, ние ќе продолжиме со силна посветеност кон заокружување на ова историско решение, заедно со останатите прогресивни и демократски сили во Скопје и Атина – додава Димитров.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Телефонски разговор на Заев со Ципрас по оставката на Коѕијас, и двајцата остануваат посветени на договорот

Ципрас по оставката на Коѕијас: Грција нема да прифати прием на Македонија во ниедна меѓународна организација без уставни измени

Коѕијас на Твитер: Сакаа длабоко да ме закопаат, но заборавија дека сум семе

Фото: Влада на РМ

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Груевски нема да ги подржи уставните измени предвидени со договорот за името

Редакција

Шилегов не планира оставка од градоначалничката функција

Редакција

Почна правната разврска за собраниските случувања на 27 април: Предизвик и искушенија за судството и 33. обвинети

Никола Осило