еМагазин
Image default
Македонија

Дојче веле: Обвинителите од СЈО нема кој да ги одјави, за да се пријават на работните места на кои се вратија

Дојче веле пишува дека во моментов реален проблем со кој се соочуваат обвинителите од Специјалното јавно обвинителство (СЈО), е тоа што нивниот раководител Катица Јанева е разрешен, па нема кој да ги одјави од институцијата, за да можат да бидат пријавени на работните места каде што сега се вратиле.

Од Јавнто обвинителство стигнала одлука со која обвинителите во СЈО се враќаат на претходните работни места, но без потпис од Јанева тие формално не можат да бидат одјавени од СЈО.

Овој проблем го немаат истражителите кои досега платата ја примале од МВР, УЈП или Финансиската полиција каде што биле вработени, а од СЈО добивале само надоместоци.

Најголемиот проблем го имаат другите вработени во СЈО – стручни соработници, советници, ИТ експерти, записничари, архивари, доставувач, хаусмајстор и други, чии договори за работа не се истечени, пишува Дојче веле на македонски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Обвнителите во СЈО имале „црн фонд“, Јанева барала пари од него за да се брани за „Рекет“

КОД: Катица Јанева имала плата од 105.000 денари плус таен додаток, а Љубомир Јовевски од 80.000 денари

Кој каде се враќа: Лиле Стефанова во Обвинителството во Радовиш, Фатиме Фетаи и Ленче Ристоска во скопското

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Боки 13 е во добра општа состојба, во болница останува до понеделник

Редакција

ВМРО-ДПМНЕ се подготвува за избори: Можни датуми 25 ноември, 2 декември, 9 декември или на пролет

Редакција

Кривично можат да бидат гонети оние што присилуваат на бојкот, но не и оние што повикуваат

Редакција