еМагазин
Image default
Свет ТОП СТОРИИ

Добитник на Нобеловата награда за мир, за кој беа номинирани и Заев и Ципрас е премиерот на Етиопија

Абиј Ахмед, премиерот на Етиопија, кој стави крај на конфликтот на неговата земја со Еритреја е овогодинешен добитник на Нобеловата награда за мир.

Лидерите на Етиопија и Еритреја минатото лето потпишаа договор за обнова на дипломатските односи и официјално ставија крај на дводецениското непријателство меѓу двете источноафрикански земји.

За Нобеловата награда за мир, годинава за Договорот од Преспа, беа номинирани и македонскиот премиер Зоран Заев и поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас.

МИА/еМагазин/Фото: nobelprize.org

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Македонско статус кво: Загадување, ЕУ интеграции, попис…

Никола Осило

„Авицена“ го доби тендерот на Клиниката за ендокрионологија за набавка на реагенси вреден 100.000 евра

Никола Осило

Народна банка ја намали основната каматна стапка од 2,50 на 2,25 проценти

Редакција