еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

Добродојдовте во Северна Македонија: Сменето името на државата на граничниот премин Богородица

На граничниот премин со Грција, Богородица, Царинската управа, денеска залепи налепница на таблата на која го пишува новото уставно име на државата – Република Северна Македонија.

Во текот на денот како што најавија од Царинската управа, ќе бидат сменети и натписите на таблите на другите гранични премини.

Во рок од три дена треба да бидат сменети и таблите на двата аеродроми.

Фото: Борче Поповски/Мета

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сами ќе си плаќаме за новите регистарски таблички со ознаката NMK?

Банкноти со Република Серверна Македонија од следната година

На излез од земјата ќе се става печат со појаснување дека патните исправи се на Република Северна Македонија

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Заев: „Алтерантива“ и ДПА согласни да се најде заеднички кандидат за претседател

Редакција

Антикорупциска нема да постапува за вработувањето на шурнајката на министерот Бектеши

Редакција

Наместо трагедија, рече традиција, Заев направи ненамерен лапус на комеморацијата за депортираните Евреи

Редакција