еМагазин
Image default
ЖИВОТ

Домашните миленици ќе може да се шетаат за викенд од 20 до 20.30 часот најмногу до 100 метри од домот

Владата на денешната, 31 седница, донесе измени на уредбата за ограничено движење за да им излезе во пресрет на сопствениците на домашни миленици.

Со овие измени и дополнувања се утврдува дека за време на викендите дозволено е шетање на милениците од 20:00 до 20:30 часот, најмногу до 100 метри оддалеченост од живеалиштето, како што предлага Ветеринарната комора на Република Северна Македонија.

Владата напоменува дека понатаму важат сите претходните ограничувања, меѓу кои и забраната за групирање на повеќе луѓе на едно место.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Влада: Државен карантин при влез на странските дипломати и нивните семејства ако е нужно

Влада: Ученичките и студентските домови ќе се користат како капацитети за сместување „против“ корона вирусот

Владата со уредба ги запира манипулациите на големите трговци на јужно овошје

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Прогласена епидемија на заразна жолтица во училиште во Ново Село

Никола Осило

(Фото) Катарина Ивановска го покажа трудничкото стомаче

Редакција

Седи дома: Бесплатни дигитални платформи, апликации и содржини за учење дома

Редакција