еМагазин
Image default
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Доминација на државните институции во огласите за вработување

Додека во Собранието се води дебата меѓу владејачкото мнозинство и опозицијата околу предложените уставни измени за промена на името на државата во Северна Македонија, повеќе државни институции распишаа огласи за вработување на неколку стотици лица.

Така, Царинската управа распиша оглас за вработување на 58 извршители на определено работно време, поради привремено зголемен обем на работа, до крајот на тековна фискална година (2018).

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство објави јавен оглас за вработување на 45 овластени службени лица во Сектор за шумска полиција на работното место шумски полицаец.

Агенцијата за администрација објави оглас за вработување на 24 државни службеници во Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони, а ЈСП распиша оглас за вработување на 100 возачи.

Агенцијата за странски инвестиции распиша оглас за вработување на пет лица, Министерството за економија исто така распиша оглас за вработување на пет лица, а огласи за вработување распишаа и Државниот управен инспекторат, Државното правобранителство, Агенцијата за вработување, Дирекцијата за бебзедност на класифицирани информации…

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЈСП Скопје вработува 100 помлади возачи, плата од 20.003 денари

Царинската управа распиша оглас за вработување на 58 лица

Распишан оглас за вработување на 24 лица во Дирекцијата за ТИРЗ

Министерството за земјоделство вработува 45 шумски полицајци

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(ВИДЕО) Најмалку петмина загинати во вооружен инцидент во Тексас, напаѓачот убиен

Редакција

ТВ Нова ќе остане без дозвола

Редакција

„Северна, Владанка и правна држава„: Твитер за условната казна на Авировиќ за „Труст„

Редакција