еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Доминација: „Виза“ и „Мастер кард“ омилени платежни картички на македонските граѓани

Вкупниот број платежни картички на крајот на 2018 година изнесуваше 1,8 милиони картички и бележи незначителен годишен пад од 0,03%, соопшти Народната банка.

Иако вкупниот број платежни картички е речеси непроменет во споредба со 2017 година, значително е зголемено учеството на контактно-бесконтактните картички во вкупниот број платежни картички на 41,6% од 27,3% во 2017 година, при висок годишен раст од 52%.

Околку 80% од вкупниот број картички се дебитни, а остатокот се картички со кредитна функција, задржувајќи го истото структурно учество како во претходните две години.

Притоа, физичките и правните лица најмногу ги поседуваат картичките од брендот „виза“ (56%), по што следува брендот „мастер кард“ (40%), додека останатите брендови се релативно малку застапени (4%).

Фото: Finepex

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

„Тази датум не е датум“: Твитер реакции по средбата на Заев со Меркел

Редакција

Поради загадувањето: Зимскиот распуст за сите ученици продолжен за два дена

Никола Осило

(Видео) Апокалиптични сцени од пожарот во Калифорнија: Досега загинаа 76 лица

Никола Осило