еМагазин
Image default
Македонија

ДПА со поддршка за референдумот

Демократската Партија на Албанците синоќа одржа седница на централното претседателство во проширен состав заедно со претседателите на ограноците на партијата. На седницата се одлучи да се формира централен партиски штаб за претстојниот референдум кој ќе се одржи на 30 септември.

„Централното претседателство за претседател на штабот го избра генералниот секретар на партијата Имер Алиу, а други членови се : потпретседателите на партијата, претставниците на партијата во законодавната и извршната власт, претставници од подмладокот и од форумот на жените, вкупно се 13 членови во централниот штаб.

Централното претседателство на ДПА, утврди дека евроатлантските интеграции се едни од основните определби на програмата на ДПА, и истовремено е основна определба и барање на сите албанци без оглед каде тие живеат“, се вели во соопштението на партијата.

Од таму додаваат дека е донесена одлука во текот на викендот да се формират општинските и локалните штабови и официјално да започне со кампањата ЗА референдумот кој ќе се одржи на 30 септември.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Претседателските кандидати Река, Сиљановска Давкова и Пендаровски ќе потпишат Кодекс за фер и демократски избори

Редакција

Штериев бара дополнителни списи од ЈО за Јанева, Јовески смета дека некој од нејзините колешки може да ја замени

Редакција

10 лица од новозаразените со коронавирусот со претходни заболувања

Редакција