еМагазин
Image default
Македонија

„Драма“ за одземање на имунитетот на Вељаноски, Џафери ја прекина седницата

Претседателот на Собранието, Талат Џафери синоќа ја прекина седницата, на која требаше да се одлучи за одземањето на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен претседател на Парламентот, Трајко Вељаноски, постапувајќи по барањето за одобрување притвор, поднесено од Основен суд Скопје 1 Скопје.

Седницата претходно беше три пати прекинувана со паузи.

Вељаноски, се товари дека е еден од организаторите на насилниот упад во Собранието од 27 април 2017 година, заедно со Никола Груевски, Миле Јанакиески, Спиро Ристоски и Никола Бошковски.

Тие се товарат дека сториле кривично дело „терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Павле Богоевски: Џафери го заштити организаторот од притвор, правејќи будали од сите нас

„Џабе се више сите напади врз ДУИ, одговорни се спасителите на ДУИ„: Твитер за имунитетот на Вељаноски

Мухамед Зекири: Џафери и ДУИ треба да објаснат на јавноста зошто го спасија нивниот побратим Вељаноски

Села за одземањето на имунитетот на Вељаноски: Дали Џафери е продолжена рака, или фатена опашка

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Бејли: Политичарите сериозно да ги земат предвид мнозинството 660.000 граѓани кои гласаа „за“

Никола Осило

Заев до Груевски: Нека се врати дома, помош за државата е и кога ќе си ја отслужиш казната

Редакција

Втора кривична пријава за закани кон пратениците преку Фејсбук

Никола Осило