еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Драстичен раст на средствата на инвестициските фондови во Македонија

Вкупните средства на инвестициските фондови во Македонија во вториот квартал на 2018 година бележат квартален раст од 4,0% и годишен раст од 21,7%, покажуваат најновите податоци на Народната банка.

Остварениот раст на квартална основа главно се должи на зголемувањето на вложувањата во сопственички хартии од вредност и валути и депозити, додека годишниот раст е резултат на вложувањата во сопственички и должнички хартии од вредност, а во помал обем и валути и депозити. На страната на обврските, кварталниот и годишниот раст генерално се сконцентрирани кај капиталните сметки.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

71 пратеник ќе водат „ЗА“ кампања за референдумот за името, Антонио Милошоски за сега единствен што ќе води кампања за бојкот

Редакција

„Виз ер“ не најавил повлекување од македонскиот пазар

Редакција

Поправен мостот кај Градско, од вечерва железнички сообраќај Велес-Гевгелија

Редакција