еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

ДУИ на претседателските избори оди со свој кандидат

Членовите на Централното претседателство на ДУИ на вечерашната седница во партиското седиште во тетовска Мала Речица едногласно донеле одлука партијата да оди со свој кандидат на претстојните претседателски избори, информираше портпаролот на ДУИ, Бујар Османи.

Тој посочи дека ова било првата точка на вечерашната седница на Претседателството, а како дополнение на оваа своја одлука ова партиско тело на ДУИ донело одлука да го овласти нивниот претседател Али Ахмети да разговара и со политичките партии на Албанците, но и со другите политички партии од другите етнички заедници за заеднички кандидат доколку се создадат услови за тоа.

Во останатиот тек од седницата Османи најави дека ќе се разговара за внатрешното организирање на партијата и за други актуелни теми за политичката состојба во земјата, за што јавноста дополнително ќе биде информирана.

– Централното претседателство на ДУИ продолжува со состанокот, додаде Османи.

МИА/Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Законот за употреба на јазиците испратен до Венецијанската комисија: Кои се спорните одредби?

Редакција

Оне.Вип го доби тендерот на АЕК за мобилна телефонија вреден седум милиони денари

Никола Осило

АХВ: Откриено олово во јагоди и кадмиум во марула и спанаќ

Никола Осило