еМагазин
Image default
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Дури 455.100 македонски граѓани живеат во сиромаштија

Според најновите податоци на Државниот завод за статистика во 2018 година, стапката на сиромашни лица во земјава изнесувал 21.9 % од населението или 455.100 лица живееле во сиромаштија.

Анализирано по типови домаќинства, стапката на сиромаштијата на домаќинствата составени од двајца возрасни со две издржувани деца во 2018 година е 22 %.

Според најфреквентниот статус на економската активност, стапкатата на сиромашни вработени лица е 8.8 %, додека стапката на сиромашни пензионери е 7.9 %.

Коефициентот на Џини (мерка за нееднаквоста во распределбата на приходите) изнесува 31.9 %.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Да не подлегнуваме на страв и паника – стресот го инхибира имунолошкиот систем

Редакција

Можен ли е пресврт во 5 до 12 за Македонија на ЕУ самитот: Германците знаат да играат до последната секунда

Никола Осило

„Делукс-ауто“ го доби тендерот на Апелацискиот суд Скопје за набавка на автомобил вреден 32.500 евра

Никола Осило