еМагазин
Image default
Бизнис

Дури 66 отсто од корисниците не знаат дека можат да ја измерат брзината на интернетот

Три четвртини од корисниците на интернет не ја знаат брзината што треба да ја добијат од операторот, покажува најновото истражување на Агенцијата за електронски комуникации.

Голем дел од корисниците на интернет (66%) не знаат и дека постои можност да се измери точната брзина што ја испорачува интернет провајдерот.

Повеќе од една третина (38%) од испитаниците што се свесни за оваа опција, ја проверуваат брзината на нивната интернет конекција.

Околу 34% од испитаниците кои имаат пристап до интернет, го контактирале провајдерот поради прекин или недостапност на услугата. Кај 86% од нив проблемот е решен истиот или следниот ден.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Дали со новите цени на горивата, буџетот се полни на сметка на граѓаните и компаниите

Редакција

„Македонијалек“: Граѓаните да бидат спокојни, сите вакцини се со важечки рок и безбедни за употреба

Редакција

Штипски Бетон во загуба

Редакција