еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

Двајца скопјани оствариле приход од 3,5 и 2,7 милиони евра во 2017 година

Двајца скопјани оствариле приход од 3,5 и 2,7 милиони евра, соопшти денеска УЈП презентирајќи ги податоците за остварени највисоки приходи во 2017.

Освен нив, кои се со највисоки приходи, на листата се и граѓани од Струга и од Битола.

Највисока годишна плата во 2017 година повторно е исплатена во секторот здравство и изнесува 2,7 милиони евра.

Според податоците на УЈП, највисоки приходи оствариле лица во секторите производство на фармацевтски производи, компјутерско програмирање, трговија со производи од тутун, производство на фабрикувани метални производи, производство на печки, спортски менаџмент, изградба на станови.

Највисоко дополнително примање и надомест од работен однос изнесува 46 милиони денари на годишно ниво.

Највозрасниот милионер има 98 години кој остварил приход над еден милион денари, а најмалиот милионер со приход над милион денари има 15 години.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Жител на Тетово „заработил“ 162.586 евра од игри на среќа

Битолски и скопски пензионер пријавиле приход близу еден милион евра

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Во блок-трансакција продадени акции од НЛБ Банка за 3,5 милиони денари

Никола Осило

Ахмети: Да се испочитува датумот за изборите и потоа да зборуваме за пописот

Редакција

Заев сега вели дека со прогресивниот данок сме влегле во ризик

Редакција