еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

ДЗС: Невработени 198.569 граѓани

Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2018 година, активното население во земјава изнесува 957.623 лица, од кои вработени се 759.054 лица, а бројот на невработени изнесува 198.569 лица.

Забележително е зголемување на бројот на невработени во однос на четвртото тримесечје од 2018 година, кога според статистичарите во земјава имало 185.803 невработени лица или стапката на невработеност била 19,4 отсто.

ДЗС соопшти дека стапката на активност во 2018 година изнесува 56.9, стапката на вработеност 45.1, додека стапката на невработеност изнесува 20.7 отсто.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Управниот суд пресуди во корист на Владата: Раскинувањето на договорот со „Сардич“ за Казандол е законито

Никола Осило

Папата Франциско догодина доаѓа во Македонија?

Никола Осило

Бранко и Љубчо се единственитe живи потписници на Рамковниот договор

Редакција