еМагазин
Image default
ЖИВОТ

Апел до граѓаните да не палат оган на отворен простор

Дирекцијата за заштита и спасување поради зачестените полски и шумски пожари апелира до граѓаните да не палат оган на отворен простор и да не фрлаат отпушоци од цигари и догорчиња.

– Апелот посебно се однесува на земјоделците кои интензивно се подготвуваат за пролетната сеидба и ги чистат и палат отпадоците и стрништата на нивите. Апелот се однесува и за оние кои се движат и работат во шумите, на излетниците, но и на сите граѓани, зашто доволно е само мала искра за да се потпали сувата трева или околната нискостеблеста вегетација, велат од ДЗС.

Оттаму препорачуваат доколку граѓаните забележат пожар на отворен простор, да го пријават во надлежните институции.

Дирекцијата за заштита и спасување, како што се наведува во соопштението, ја следи ситуацијата со пожарите во државата и соодветно реагира.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

(Фото) Силјановска-Давкова славеше 1 Мај со семејството во винарија „Сопот“

Редакција

За само една недела осум нови заболени од морбили во Струга

Редакција

РСБСП: Во првите девет месеци 100 лица ги изгубиле животите во сообраќајни несреќи

Редакција