еМагазин
Image default
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Ќе добијат ли СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ сериозна конкуренција во најавените нови партии

Во ноември како што најави адвокат Александар Тортевски, треба да биде основана новата партија „Твоја партија“.

Деновиве партијата во најава го имаше првиот состанок на Инцијативниот одбор, на кој се појавија и професорката Мирјана Најчевска и активистката Ирена Ристиќ.

За сега е нејасно кој се ќе биде во оваа партија, а според досегашните најави на Тортевски дел од неа треба да бидат интелектуалци од земјава, но и наши луѓе, кои се успешни надвор.

Во јавноста, но и во медиумите деновиве на големо се шпекулира за основање и на уште една партија „Македонски концепт“, а со истата неофицијално се поврзуваат поранешни и актуелни членови на опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ.

За сега „Македонски концепт“ се најавува како движење, а се шпекулира со имињата на поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров, поранешниот министер за надворешни работи, Никола Попоски, но и актуелниот министер за надворешни работи, Никола Димитров, Петар Богојески, еден од предводниците за внатрепартиска инцијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ, градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев, кој деновиве во неколку интервјуа посочи дека постои простор за формирање на нова партија, ако ВМРО-ДПМНЕ не се вразуми и не ја смени политиката и реториката, но негираше поврзаност со „Македонски концепт“…

Официјална потврда од останатите имиња со кои неофицијално се поврзува „Македонски концепт“ нема.

Од ВМРО-ДПМНЕ изминативе години се изродија неколку партии, па затоа нема да биде никакво изненадување и „Македонски концепт“.

Дел од тие партии завршија неславно, а некои се вратија во матичната, па во јавноста на тоа се гледаше како сценарио за собирање на гласовите на незадоволните членови, па истите повторно се враќаа на контото во ВМРО-ДПМНЕ.

Ваквиот концепт не е и непознат и на СДСМ, а како еден од примерите во досегашната македонска политичка историја за успешна трета опција е Демократска алтернатива на Васил Тупурковски.

Истата денес не постои, а повеќе од јасно е дека вистинска трета опција во Македонија тешко може да се роди, а уште потешко да преживее, од проста причина што тоа не им одговара на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Владата купува компјутери и информатичка опрема за 67.000 евра

Никола Осило

Бугарската „Соларпро холдинг“ го доби тендерот на Градски паркинг – Скопје за набавка на струја вреден 61.000 евра

Никола Осило

78,8% од оздравените од корона вирусот во Македонија се лекувале дома

Редакција