еМагазин
Image default
Македонија

Ќе има ли судска забрана на „Ругање со Христа“ на Јани Бојаџи?

Телевизијата Алсат објави дека државниот правобранител пред неколку дена, на барање на Министерството за култура, побарал од Основниот суд Скопје 2 привремена забрана за емитување на филмот „Ругање со Христа“ на програмата на феситвалот „Киненова Скопје“ на режисерот Јани Бојаџи.

Во барањето, според телевизијата се наведува дека содржината на филмот е навредлива, пред се на етничка основа, и дека ќе поттикне верска омраза, поделби во општеството и може да наштети на соживотот во земјата.

Фото: Промо

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Јани Бојаџи: Татко ми се врати дома

Ганка Цветанова: Апсењето на таткото на Бојаџи е типично УДБАшка метода за оцрнување на луѓе и цели семејства

„Ругање со Христос„ на Јани Бојаџи ќе се прикажува само во Штип, другите државни центри за култура немале термин

„Интересен тајминг“ за апсење на таткото на Јани Бојаџи

Погледнете го трејлерот: За Министерството за култура филмот „Ругање со Христос“ е скандалозен

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Обвинителство: Заев и Димитров нема да одговараат за велепредавство

Редакција

Прибе три дена го „чешлал“ текот на судските реформи во Македонија

Редакција

Партиите во нов обид за компромис за Законот за јавно обвинителство

Редакција