еМагазин
Image default
Балкан

Ќе падне ли грчката влада: Ципрас ја прифати оставката на Каменос

По повлекувањето на Панос Каменос од коалициската влада, грчкиот премиер Алексис Циприс набргу ќе побара доверба од Парламентот, соопшти Ципрас по завршувањето на средбата со лидерот на Независни Грци, јави дописничката на МИА од Атина.

Во изјава по средбата, Ципрас рече дека Каменос поднел оставка од позицијата министер за одбрана, а тој ја прифатил и додаде дека ќе ја прифати и секоја друга оставка од редовите на Независни Грци.

Нов министер за одбрана ќе биде началникот на Генералштабот, Евангелос Апостолакис.

МИА/Фото: Независни Грци

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Панос Каменос го „откачи“ Ципрас, ја напушта грчката Влада

Сите можни сценарија: Ќе се ратификува ли Договорот од Преспа во Грција

Ципрас: Во Парламентот има мнозинство и за Договорот од Преспа и за доверба на Владата

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Нова демократија нема да гласа ни за ратификација на протоколот за членство на Македонија во НАТО

Редакција

Грција, Македонија, Александар Велики и БЈРМ најпопуларни статии на грчката Википедија за 2018

Редакција

(ВИДЕО) Инцидент: Портпаролот на Златна зора сакаше да упадне на средбата на Димитров со Вуцис

Редакција