еМагазин
Image default
БЕСПАРИЦА

Ќе се намали ли цената на зелениот картон на возилата?

Работиме на намалувањето на цената на зелениот картон за осигурување на возилата при патување во странство, најави премиерот Зорам Заев.

Тој додаде дека за намалувањето на цената на зелениот картон на ниво на земјите во регионот се преговара со осигурителните компании, како и за се она што претставува трошок во зелениот картон.

– Сакаме да го намалиме зелениот картон, сакаме да ги поедноставиме патарините, што се плаќаат за патишта, сакаме да ја рационализираме и поедноставиме регистрацијата на возилата и со тоа да им заштедиме на граѓаните од трошоците, да им вратиме пари назад на граѓаните, изјави Заев.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Максималната казна за прекршок на граѓаните се намалува од 1.000 на 250 евра, за нерегистрирано возило од 500 на 250 евра

Редакција

Пораст на трошоците на животот: Поскапеле лебот, овошјето, маслото, месото…

Никола Осило

За 200 евра кредит, граѓаните враќале од 500 до 1.000 евра

Редакција