еМагазин
Image default
Свет ТОП СТОРИИ

Ќе се посвети на хуманитарни акции и образование: Основачот на „Алибаба“, Џек Ма се пензионира на 54 години

Основачот и извршен претседател на Алибаба групацијата, Џек Ма (54), за Њујорк тајмс соопшти дека од понеделник заминува во пензија.

Ма важи за еден од најбогатите во Кина, а е поранешен наставник по англиски јазик.

За весникот вели дека по пензионирањето има намера повеќе да се посвети на хуманитарни акции и образование и појаснува дека ќе остане во Управниот Одбор на Алибаба и ќе продолжи со менторство со управувањето на е-троговијата.

Фото: VCG/Getty Images

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Твитер „врие“ за зачестените убиства: „Пукано онде, мртов таму, убиство онаму… што е ова бе?“

Никола Осило

ЕЛЕМ распиша мултимилионски тендер за ископ во РЕК Битола

Никола Осило

Молиме Бога да не се стемни и да дувне ветер: Воздухот во Карпош и вечерва смрди и пече

Редакција