еМагазин
Image default
Бизнис

Ќе се распродава имот на тутунскиот комбинат „Боро Петрушевски Папучар АД – Куманово“

Владата на последната седница ја разгледа и усвои информацијата за Објавата за продажба на недвижни ствари во Куманово, Ваксинце и Лојане, како и движни ствари машини, како имот што му припаѓал на Тутунскиот комбинат „Боро Петрушевски Папучар АД – Куманово“, по пат на електронско наддавање.

„Огласот за продажба на имотот на некогашниот тутунски комбинат од Куманово доаѓа откако беше спроведена постапката за консолидирање на вкупниот имот на комбинатот кој беше во сопственост на различни правни субјекти со што се создадоа услови за реализација на одлуката на Владата на РСМ од 1 октомври 2018 Тутунскиот комбинат „Боро Петрушевски Папучар АД“ да биде понуден на продажба и да се рестартира неговата работа“, велат од Владата.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Тевдовски до пратениците на СДСМ: Ако го укинете прогресивниот данок не сте социјалдемократи

Редакција

Горивата поскапуваат од половина до еден денар за литар

Редакција

Микросам лани со добивка од 5,1 милиони денари

Редакција