еМагазин
Image default
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Ќе влијаат ли случувањата со ИВЗ на цензусот во вториот круг од претседателските избори?

Превирањата во Исламската верска заедница (ИВЗ) траат неколку години, а повторно ескалираа во изборната кампања за нов претседател на државата, кога главна тема не е кој ќе победи, туку дали во вториот круг ќе се обезбеди потребниот цензус од 40% плус 1 глас.

Ретко кој има дилема дека обвинувањата од страна на поглаварот Сулејман Реџепи за вмешаност на власта во актуелните превирања во ИВЗ, ќе имаат ефект и врз толку посакуваниот цензус и излезноста на изборите на муслиманската заедница која живее во Македонија.

Прашањето е само колакав ефект, имајќи го во предвид фактот дека Реџепи и не е толку многу популарен во својата заедница.

Онаа што дополнително фрла сенка на последните случувања поврзани со ИВЗ е зошто баш сега треба да се прават смени и дали тоа доколку постои вистинска основа, требало да се прави по изборите.

Овој момент отвара лепеза на прашања, а секако најважното е дали навистина политиката за некои свои цели, вмеша прсти во институција која е автономна и која е оделена од државата?

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ако Реџепи шири омраза јавно, Бог знае што прави зад камери

(ВИДЕО) Скандалозна изјава на поглаварот на ИВЗ, Реџепи за судијка, за која доби аплауз: Не ја жалам, таквите нека починат

Поглаварот Реџепи ја обвини Владата и државните органи дека се насочени против ИВЗ

Нов обид за смена на поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи со судско решение и полиција

Фото: Реџепи/Фејсбук

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Заев: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да ја почитуваат одлуката на гласачите или одиме на предвремени избори

Никола Осило

Охридска банка за девет месеци со добивка од 385,6 милиони денари

Редакција

Тестот за коронавирусот на Заев негативен

Редакција