еМагазин
Image default
Локално

Едукативниот караван на ДИК посети 12 градови

Во пресрет на претстојните претседателски избори 2019, а со цел едукација на гласачите, Државната изборна комисија (ДИК) организира едукативен и информативен караван во склоп на кампањата „Глас по глас“ низ поголемите општини во државата.

Самиот караван во текот на неделата ги посети Велес, Штип, Кочани, Кавадарци, Прилеп, Битола, Тетово, Гостивар, Охрид, Струга, Вевчани и неколку општини во Скопје.

За време на караванот голем број на граѓани пристапија со цел да се запознаат со своите гласачки права, начинот и значењето на остварувањето на правото на глас, како и забраните на гласачките места.

Овој пристап на ДИК се должи на заложбите на Комисијата во кампањата да оствари директна комуникација со гласачите, преку која ги пренесува клучните информации до нив.

Во склоп на караванот се делат и едукативни материјали.

Секој граѓанин може да се запознае со своите права и со посета на официјалните социјални медиуми на ДИК и тоа Фејсбук фан страната на facebook.com/drzavna.izborna.komisija и Твитер профилот на: twitter.com/izbori.mk, но и официјалната веб страна на www.sec.mk.

За повеќе информации граѓаните можат да се јават и на бесплатната телефонска линија 0800 555 444.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Скопјанец си го бара братот

Никола Осило

Хорор во Дебар: Скопјанец го силувал синот

Никола Осило

Во пронајденото починатото лице во Демиркаписко е пукано со огнено оружје

Редакција