еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

„Екатимерини“: Мицотакис побарал од Заев да се почитува Преспанскиот договор ако земјата сака во ЕУ

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис му пренел на македонскиот колега Зоран Заев дека е важно Преспанскиот договор да се почитува доколку земјата сака да започне пристапни преговори со Европската Унија, пренесе грчкиот „Екатимерини“.

Според овој медиум, Мицотакис и Заев имале неофицијална средба на маргините на бизнис форумот во Солун на која разговарале за потегот на Франција, како и дека е потребно да се развиваат добрососедските односи.

Целата сторија ТУКА.

Фото: Екатимерини

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Заев: Случувањата во опозицијата се нивни внатрепартиски работи

Редакција

Браво: Доставени првите 300 заштитни маски со визири за медицинските работници

Редакција

Заев не се сретнал со американскиот амбасадор во Грција на Халкидики

Редакција