еМагазин
Image default
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Ем само Катица потпишува, ем СЈО не е само Катица. Не иде така другари„: Твитер реакции за Јанева и СЈО

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која поднесе оставка од челната позиција на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), а на која по неколку часа од оставката, од Јавното обвинителство и беше одземен мобилниот телефон за да се провери евентуална поврзаност со првоосомничениот од случајот “Рекет“, не се појави на вчерашната прес-конференција, која ја држеше нејзината колешка Ленче Ристоска.

Непојавувањето на Јанева на прес-конференцијата, но и оградувањето во одговорите од страна на Ристоска за прашањата за Јанева и нејзината евентуална инволвираност во случајот “Рекет“, во кој првооосомничен е Бојан Јовановски (Боки 13), предизвика лавина од реакции во јавноста и на социјалните мрежи.

Еве дел од твитовите:

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кој е јавниот обвинител или обвинители со кои „рекетирале“ Боки13 и Кичеец?

(Видео) Тимот на СЈО затечен: Никој не знаел за оставката на Катица Јанева

Специјалната обвинителка Ристоска за „Рекет“ и Јанева: Дејствијата на поединци не ги отсликуваат сите во СЈО

Каков имот пријавила Катица Јанева, која си поднесе оставка и остана без мобилен

Фото: СЈО

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Потенцијалот на македонската винска индустрија пред пратеници во Европскиот парламент

Редакција

Антикорупциска отвори предмет за Јово Вангеловски за набавка на БМВ вредно 40 илјади евра

Редакција

Поголема плата сакаат и 81.000 граѓани со блокирани сметки

Никола Осило