еМагазин
Image default
Балкан

Ердоган: Турција повеќе нема да зема кредити од ММФ

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган изјави дека Турција повеќе нема намера да зема кредити од Меѓународниот монетарен фонд (ММФ).

– На денешна Турција не и се потребни заеми или техничка поддршка од ММФ, рече Ердоган.

Тој додаде дека темата земање кредити од ММФ е „затворена еднаш и засекогаш“.

Турција последните долгови кон ММФ ги подмири во 2013 година, а нови разговори на таа тема започна по падот на домашната валута – турската лира, во август, поради тензиите во односите со САД, откако Вашингтон ги воведе царинските давачки за увоз на челик и алуминиум од Турција.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Српски парламентарец тврди дека Вучиќ го шпионира разузнавачка група сместена во авто-салон во Скопје

Редакција

Грција ќе го промовира брендот „Македонија“ и „македонските“ производи низ светот

Редакција

(ВИДЕО) Облечени во бело со батерии и мобилни, жителите на Мати се збогуваа со починатите во пожарот

Редакција