еМагазин
Image default
Македонија ТОП СТОРИИ

ЕУ не признава бојкот: Хан побара политичките лидери да ја почитуваат одлуката на мнозинството

Еврокомесарот Јоханес Хан преку социјалната мрежа Твитер им честита на македонските граѓани за гласањето на референдумот. Според него, референдумот е успешен, бидејќи мнозинството што излегле гласале за договорот.

„Им честитам на оние граѓани што гласаа на денешниот консултативен референдум и ги остварија своите демократски права. Со мошне значајните гласови „да“, постои широка поддршка за Преспанскиот договор и за евроатлантскиот пат на земјата.

Сега очекувам сите политички лидери да ја почитуваат оваа одлука и да ја спроведат со најголема одговорност и единство меѓу партиите, во интерес на земјата“, напиша Хан.

Фото: Влада

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Референдумот ги „живна“ старите волци: Црвенковски и Георгиевски напомош на Заев

Никола Осило

„Пуцко петрол“ го доби тендерот на прилепски „Комуналец“ за набавка на горива вреден 152.000 евра

Никола Осило

Италија протера македонски државјанин поради тероризам

Редакција