еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

ЕВН Македонија избран за Универзален снабдувач со електрична енергија

ЕВН Македонија е избрана за најдобар понудувач на јавното електронско поддавање на тендерот за избор на Универзален снабдувач со електрична енергија.

Како што информира претседателот на Комисијата за спроведување на постапката за избор на универзален снабдувач, академик Глигор Каневче, на ауцијата покрај конозрциумот учествуваше и ЕЛЕМ трејд ДООЕЛ Скопје, а понудувачот ЕВН понуди најниска маржа, односно процент на профитна маргина од 11,5 проценти.

-Комисијата официјално до Владата ќе достави извештај за спроведената постапка со предлог одлука за избор на најповолна понуда и се надеваме дека на првата наредна владина седница ќе биде донесена одлуката за избор, по што најповолниот понудувач ќе биде поканет да склучи договор за универзален снабдувач со електрична енергија, рече Каневче.

МИА

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Во блок-трансакција продадени акции од „Оилко“ за 268.000 евра

Никола Осило

Собранието на авиобилети ќе потроши 13.000.000 денари

Никола Осило

Рускоска најави финансиска истрага за судиите кои ја пуштија Јанева во домашен притвор

Редакција