еМагазин
Image default
Бизнис ТОП СТОРИИ

ЕВН Македонија нов сопственик на Градската куќа под Кале

ЕВН Македонија е новиот сопственик на Градската куќа на кејот на Вардар. Од Град Скопје информираат дека вчера успешно заврши електронската аукција, што, посочуваат, е првата постапка за продажба на објектот на Град Скопје, кој е лоциран под скопското Кале.

-На јавниот повик објавен на ден 17.10.2019, со број 01/2019 за продажба на недвижна ствар по прв пат по пат на електронско јавно наддавање, до предвидениот рок единствено се пријави компанијата ЕВН – Македонија. Согласно со законските прописи, вчера (04.11.2019 година) се изврши електронско јавно наддавање со единствената компанија и е постигната почетната побарувана цена од Град Скопје во износ од 785.031.818 денари, соопшти Град Скопје.

Согласно со предвидените процедури од јавниот повик, се вели во соопштението, купецот треба во рок од 15 дена да ја уплати сумата, по што ќе следува потпишување на договор со кој ќе се заврши целата постапка. 

Фото: build.mk

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на еМагазин значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени ОВДЕ.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА

Македонка гради успешна кариера на Малта со посредување за работа

Редакција

Влатко Ѓорчев ќе се кандидира за претседател на Македонија

Редакција

Ден на Републиката – одбележување на двата историски Илиндена

Редакција